HİZMETLERİMİZ

PVC DOĞRAMA

PVC pencere ve kapı sistemlerinin tüm teknik özelliklerini birinci derecede etkilerler. Kaliteli pvc doğrama elde etmenin ilk ve en önemli şartı yüksek kalitede pvc profil kullanmaktır. Kaliteli pvc profil nedir? Bu tanımı yapabilmek oldukça zordur ve dünya ülkeleri bu konuda ortak bir standartta buluşamamışlardır. Ülkelere göre pvc pencere profilinin şekli, genişliği, odacık sayısı, et kalınlığı gibi bir çok etken büyük farklılıklar gösterebilmektedir. 

 

Avrupa ülkelerinde pvc profil 3 ayrı standartta tanımlanmıştır. A sınıfı profil genişliği min. 58 mm, en az 3 odacıklı ve et kalınlığı min. 2.8 mm’dir. B sınıfında ise aynı ölçüler geçerli olmakla birlikte et kalınlığı min. 2.5 mm’dir. C sınıfında ise belirli bir değer yoktur. Ülkemizde A ve B sınıfı pvc profil standardı kabul edilmiştir. PVC Profil ister ince ister kalın etli olsun, köşe mukavemet değerinin standartları aşması, kaliteli pvc profil için yeterli olacaktır. Daha kalın veya daha ağır pvc profil, daha kaliteli demek değildir. Bir pvc pencerenin sahip olması gereken teknik değerler sağlanıyorsa, o pvc profil kaliteli profildir. Enerjinin korunması için gerekli yalıtım değerlerine ve ihtiyaç duyulan ses yalıtım değerlerine ulaşılması, kurulu olduğu sistem içinde hava ve su geçirmemesi, rüzgar dayanımı, güneş altında rengini koruması ve dış etkilere karşı kırılma mukavemeti, o pvc profili kaliteli bir pvc pencere için yeterli olduğunu gösterir.

 

Pvc kapı ve pencere sistemleri arasında seçim yaparken, sistemleri oluşturan 9 farklı faktörü göz önüne almak gerekir. 

 

Pvc profil

Destek sacı

Conta

Bağlantı elemanları

Aksesuarlar

Montaj malzemeleri

Cam

Ekstralar

İşçilik

 

Tüm bu faktörler pvc pencere sistemlerinin kalitesini az veya çok, fakat doğrudan etkiler. 

 

1. PVC Profil:

 

Kaliteli pvc doğrama elde etmenin ilk ve en önemli şartı kaliteli pvc profil kullanmaktır. Standartların gereklerini yerine getiren, teknik olarak ve uygulama esnasında problem çıkarmayan, ihtiyaç duyulan yalıtım değerlerini sağlayan, etkin ve yaygın kullanılan kalite belgelerine sahip pvc profil kullanılmalıdır. Bu kriterleri sağlayan pvc profil satandartları sağlayan bir pvc doğrama için ön koşuldur.

 

2. Destek Sacı:

 

Pvc pencereye destek sacının en büyük katkısı iskeleti oluşturmak ve mukavemeti arttırmaktır. Bunun yanında ısıl değişimler karşısında yapının şekil değişmesini engellemek, montaj mukavemeti ve bağlantı kolaylığı sağlamak, v.b. gibi faydaları vardır. PVC Profilin şekline uygun destek sacı kullanılmalı ve PVC doğramada mümkün olan her ana profilinin her metresine tek parça destek sacı uygulanması ihmal edilmemelidir. Günümüzde, metal destek saclarının bire bir yerini alabilecek başka bir ürün henüz geliştirilememiştir.

 

3. Conta:

 

Pvc kapı ve pencere sistemlerinde en etkili yalıtım malzemesi contadır. Günümüzde EPDM kauçuk ve TPE plastik esaslı contalar kullanılmaktadır.

 

4. Bağlantı Elemanları:

 

Pvc kapı ve pencere sistemlerinde bağlantı elemanları, kapı ve pencerelerin geometrik şekillerine ve bulundukları yere göre önem kazanmaktadır. Vidaların ve bağlantı takozlarının oluşturduğu bağlantı elemanları grubunda, iklim şartları ve korozif etkenlerden etkilenmeyen kaplamalı ve aşınma direnci yüksek metal (zamak) malzemeler kullanılmalıdır.

 

5. Aksesuar:

 

Pvc kapı ve pencere sistemlerinde hareketli kısımları oluşturan ve hareketin oluşmasını sağlayan mekanizmalardır. Kalite belgelerine sahip, paslanma direnci yüksek, kullanım kolaylığı sağlayan sistemlerin seçilmesi gerekmektedir. Ölçü kriterlerine mutlaka uyulmalıdır.

 

6. Montaj Malzemeleri:

 

Pvc doğramanın duvara sağlıklı monte edilmesini ve işlevini yerine getirmesini sağlayan malzemelerdir. Uzun ömürlü ve zamanla mukavemet zafiyeti oluşturmayacak malzemeler seçilmelidir.

 

7. Cam:

 

Pvc kapı ve pencere sistemlerinde alan olarak en büyük kısmı oluştururlar. Isı ve ses yalıtımı için en etkili unsurdur. Mimari yapıyı bozmayan, sisteme aşırı yük bindirmeyen, hareketin sağlıklı bir şekilde tamamlanmasına yardımcı ve kalite belgelerine sahip camlar kullanılmalıdır. Özellikle çift cam sistemlerinde ısı ve ses yalıtımı sağladığı için “ısıcam sinerji” ve “ısıcam konfor” tercihi artmıştır.

 

8. Ekstralar:

 

Ekstralar, Pvc kapı ve pencere sistemlerine ilave, görsel iyileştirme ve performans arttırıcı nihai tüketicin diğer tüm istekleridir.Pervaz, lambiri, karolaj, mermer ve özel açılım sistemleri olarak tanımlanabilir.

 

9. İşçilik:

 

Pvc pencere sistemlerinde kaliteyi etkileyen en büyük faktörlerden biri de işçilik ve montajdır. Birinci sınıf bir pvc profilden çok kötü bir pvc doğrama – plastik pencere yapılabileceği gibi, kötü bir pvc profilden iyi bir pvc doğrama yapmak da mümkün olabilmektedir.